Zdalna sprzedaż – 8 porad dla przedstawicieli handlowych


Czas czytania artykułu: 3 minut(y)

Wiele osób, które rozpoczynają pracę jako zdalny handlowiec, odczuwa niepokój.

Sen z powiek spędza im myśl, że ich praca będzie mało produktywna, na własnej skórze odczują izolację i nie będą w stanie dobrze zorganizować swojej przestrzeni do pracy.

Okazuje się, iż te objawy wcale nie są wyssane z palca. Zgodnie z raportem przygotowanym przez HubSpot z 2019 roku, który dotyczył pracy zdalnej, przepracowanie, poczucie odizolowania, jak i komunikacja z innymi pracownikami to wyzwania, z którymi muszą się mierzyć każdego dnia osoby pracujące zdalnie.

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z pracą zdalną, możesz poczuć się nieco dziwnie w nowym otoczeniu. Niemniej jednak przejście na taki typ zatrudnienia wcale nie musi być trudne. W poniższym artykule zostały zebrane genialne wskazówki od sprzedawców HubSpot pracujących zdalnie, które pomogą Ci przetrwać nawet najtrudniejszy czas.

8 porad dla zdalnych przedstawicieli handlowych

 

1. Zachowaj rutynę

Stwórz sobie plan dnia i twardo się go trzymaj – pobudka o 7:00 rano, toaleta, śniadanie, kawa i siadasz do pracy. Zaplanuj sobie przerwy na kawę, lunch oraz godzinę, w której odchodzisz od komputera. Realizuj wszystkie punkty jeden po drugim, starając się nie pomijać żadnego z nich.

Chociaż początkowo życie według schematu może wydawać się nużące, a czasem wręcz denerwujące, pozwoli Ci to zapanować nad swoim dniem i np. nie wylegiwać się do południa, kosztem późniejszej harówki do północy. Postaw jasne granice między obowiązkami zawodowymi, a życiem prywatnym – w innym przypadku nigdy nie wyjdziesz z pracy i będziesz żył w ciągłym napięciu. Na dłuższą metę to bardzo niezdrowe.

 

2. Wyznacz sobie miejsce do pracy

Aby nie mieszać ze sobą życia prywatnego i pracy, warto wyznaczyć sobie stałe miejsce do wykonywania swoich obowiązków. 

Bez względu na to, czy będzie to oddzielne pomieszczenie przeznaczone na biuro, czy niewielki stolik w kuchni, utrzymanie wyznaczonego wcześniej obszaru do pracy zdalnej pomoże w wyznaczeniu granicy pomiędzy obowiązkami zawodowymi, a domem.

To także z pewnością pomoże w utrzymywaniu koncentracji. Ponieważ będziesz spędzać w wyznaczonej przestrzeni co najmniej kilka godzin, warto, abyś zadbał o wygodę. Przyda się wygodny fotel lub biurko. Zachowanie ergonomii pracy przed komputerem zapobiegnie problemom z kręgosłupem i zwiększy Twoją wydajność.

 

3. Rób sobie przerwy

Zwykle praca w domu nie jest bardzo rozpraszająca. I chociaż może to generować znacznie większą wydajność, może to także utrudniać znalezienie czasu na przerwę w pracy.

Tak naprawdę 45% osób pracujących zdalnie robi sobie mniej niż godzinną przerwę, zaś 25% pracuje nawet podczas jej trwania. Także ryzyko, że przytrafi się to także Tobie, jest całkiem spore. Przygotuj się na to i zadbaj o wystarczająca ilość czasu na odpoczynek.

 

4. Bądź towarzyski

Jednym spośród problemów w przypadku pracy zdalnej, może być poczucie odizolowania od innych osób. Aby temu zapobiec, postaraj się być towarzyski w trakcie dnia. Możesz rozmawiać z innymi pracownikami, nawet kiedy jesteśmy w zaciszu własnego domu. Dobrym pomysłem na umacnianie więzi ze swoim zespołem, będzie organizowanie czatów wideo i wirtualnych kaw np. w porze lunchu. 

Regularne dzwonienie do innych pracowników wcale nie jest czymś złym. Wręcz przeciwnie, taki kontakt może pomóc w nauce dobrych praktyk, współpracy i rozwijaniu się. Warto rozmawiać z innymi osobami, to pozwoli na uniknięcie poczucia odizolowania.

Jeśli nie masz czasu na zorganizowanie czatu ze współpracownikami, możesz wysyłać do nich wiadomości. To także skuteczny sposób na utrzymanie relacji z kolegami z pracy.

 

5. Przedstaw plan dnia wszystkim domownikom

Problemem, z którym możesz się spotkać w czasie pracy zdalnej, będzie to, iż możesz mieszkać w nim ze współlokatorami. Jeśli faktycznie tak jest, nietrudno o chaos i wzajemne rozpraszanie się. W takim wypadku odpowiednia komunikacja staje się niezbędna. 

Omów swój harmonogram pracy ze wszystkimi, którzy przebywają razem z Tobą w domu. Podzielcie wspólną przestrzeń na strefy – starajcie się nie wchodzić w przestrzeń współlokatora w godzinach wyznaczonej pracy.

Jeśli w trakcie pracy odbywasz biznesowe spotkania online, koniecznie znajdź dla siebie ciche miejsce i zadbaj o to, aby przez dom nie przechodził w tym czasie tajfun. Ogranicz wszystkie rozpraszające bodźce do zera.

 

6. Rozmawiaj ze współpracownikami o problemach 

Kiedy pracujesz w systemie zdalnym, stresujące sytuacje niestety Cię nie ominą. Powodem może być przydzielenie stresującego zadania lub nieprzyjemna rozmowa z klientem. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, nie bój się o tym powiedzieć. 

Chociaż z pewnością trudno będzie się z Tobą skontaktować, kiedy potrzebujesz ewentualnej pomocy, powinieneś o tym fakcie poinformować, jak najszybciej swojego przełożonego, albo nawet cały zespół. Dobrą praktyką będą cotygodniowe spotkania, aby omówić bieżące problemy i poszukać wspólnie sposobów na ich rozwiązanie.

 

7. Ubierz się odpowiednio

Chociaż realizacja zadań związanych z pracą w dresie może być bardzo kusząca, nie jest to wcale dobry pomysł. Sposób, w jaki się ubierzesz, może mieć znaczący wpływ na Twój nastrój. 

Warto, abyś odpowiednio się przygotował do dnia pracy. Wstań z łóżka, weź prysznic, wypij aromatyczną kawę i ubierz się w to, co normalnie założyłbyś do biura. W ten sposób zwiększysz swoją wydajność. Włożenie wygodnych ubrań może przyczynić się do utraty motywacji.

 

8. Bądź dobrze zorganizowany

Kolejna pułapka związana z pracą zdalną to fakt, iż zarządzanie swoim czasem, jak i utrzymywanie porządku, nie jest wcale takim prostym zadaniem. Dlatego musisz zawsze planować czas na poczet wykonania istotnych zadań. 

Zalecane jest skupienie się nie tylko na organizacji codziennej, ale również na zarządzaniu procesem sprzedażowym, co pozwoli na pozostanie przy realizacji wyznaczonego zadania.

Abyś mógł ciągle ulepszać własne oferty, istotne będzie zachowanie ostrożności podczas wykonywania obowiązków, bez względu na to, czy wyznaczasz daty kolejnych czynności, czy komponujesz pytania kwalifikacyjne. Dokładne wykonanie planu, zwiększy Twoje szanse na osiągnięcie sukcesu. 

4.9/5 - (12 ocen/y)

Autor artykułu:

  • hotLead.pl

    Pozyskiwanie klientów, generowanie leadów sprzedażowych (B2B), outsourcing sprzedaży w Polsce i zagranicą. Skup się na obsługiwaniu, a nie pozyskiwaniu klientów i zajmij się tym, co naprawdę ważne dla Twojej firmy.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top