Dlaczego samo SEO nie wystarczy? Jak SXO zwiększa konwersję i pomaga zdobywać więcej klientów?


Czas czytania artykułu: 2 minut(y)

Optymalizacja strony internetowej pod kątem wyszukiwarek internetowych nie jest już jedynym kluczem do sukcesu w drodze do zwiększonego współczynnika konwersji, czyli sprzedaży. Najczęściej taki efekt wymaga od posiadacza witryny większego zaangażowania, a przede wszystkim równoległego inwestowania w SEO i UX, czyli SXO. W jaki sposób działania SXO zwiększają konwersję i wpływają na liczbę klientów? Z jakiego powodu SEO już nie wystarcza?

Czym jest SXO? To połączone działania polegające na optymalizacji witryny internetowej i dopasowania jej do potrzeb użytkowników. UX, czyli user experience zyskał w ostatnich latach spore uznanie w oczach twórców algorytmów Google. Z tego względu dość znacznie wpływa na możliwość wyświetlania kolejnych treści w wynikach wyszukiwania. 

W jaki sposób SXO poprawia konwersję i pomaga zdobywać nowych klientów?

Na czym polegają działania SXO? Poza klasycznych pracach nad optymalizacją (czyli budowaniem contentu zawierającego słowa kluczowe, tworzeniem linków wewnętrznych i zewnętrznych, a także dbałością o zawartość meta tagów itd.) istotne w SXO jest również dopasowanie strony do potrzeb użytkowników. To określane jest mianem działań UX.

UX to m.in. tworzenie przydatnych opisów produktów i kategorii, wdrażanie eksperckich treści na bloga, przygotowanie przyjaznego designu strony, tworzenie witryn responsywnych (działających na różnych urządzeniach prawidłowo) i do tego szybko ładujących się. W ramy UX zaliczymy też stworzenie przyjaznego systemu realizacji zakupów z dobrze dopracowanym narzędziem dokonywania płatności i np. zwrotów produktu.

To wszystko wpływa na konwersję i wzrost liczby nowych klientów. Z jakiego powodu?

    • Działania UX pozwalają na szybsze i bardziej efektywne zakupy, co przyciąga starych i nowych klientów.
    • Eksperckie treści sprawiają, że klient ma większe zaufanie do marki, uważa ją za godną swoich pieniędzy.
    • Klient zaczyna polecać dany sklep, a marketing szeptany przekłada się na wzrost nowych klientów.
    • Pozytywne opinie budują duże zaufanie do witryny, co procentuje w wynikach wyszukiwania Google. Algorytmy promują takie działania.

Prawidłowe balansowanie między SEO i UX (czyli SXO) to samonapędzający się mechanizm. Im strona bardziej przyjazna dla użytkowników, tym ci mają większą ochotę na dokonanie zakupów. Im więcej zakupów, tym większe zainteresowanie Google, co przekłada się na wyniki w wyszukiwaniach. To z kolei sprawia, że przyjazna strona zdobywa nowych użytkowników i spirala sprzedaży cały czas się kręci.

Dlaczego samo SEO nie jest już wystarczalne pod względem ruchu?

Warto na koniec wyjaśnić, że pozycjonowanie stron nie jest już wystarczającym elementem działań umożliwiających pozyskanie ruchu na witrynie internetowej. Wynika to z kilku kwestii. Przede wszystkim SEO to działanie, które jest ukierunkowanie wyłącznie na pozyskanie ruchu na stronie www. To oznacza, że owszem, działając przy optymalizacji możesz zwiększyć liczbę użytkowników witryny, ale nie masz gwarancji, że zakupią oni dany produkt.

Po drugie, pozycjonowanie samo w sobie nie daje już przewagi nad konkurencją w wynikach wyszukiwarek internetowych. Co to w praktyce oznacza? Działania polegające na budowaniu właściwego profilu linkowego, siatki link-buildingowej oraz contentu opartego na słowach kluczowych pomogą w piętrzeniu się w wynikach wyszukiwania, ale nie dają już takiego efektu, jak jeszcze kilka lat temu.

Połączenie wskazanych wyżej prac nad UX, wraz z odpowiednią optymalizacją wpłynie natomiast korzystnie na wynik strony internetowej. Sprawia, że Google lepiej definiuje witrynę i traktuje ją jako godną zaufania. Pozwala też pozyskać nowych klientów, zainteresowanych konkretnym produktem. Klienci będą przychylnie patrzeć na sklep internetowy, który oferuje im wysokiej jakości treść, wygodny system sprzedaży i dobrze zabezpieczone płatności.

Oceń artykuł - Dziękujemy : )

Autor artykułu:

  • hotLead.pl

    Pozyskiwanie klientów, generowanie leadów sprzedażowych (B2B), outsourcing sprzedaży w Polsce i zagranicą. Skup się na obsługiwaniu, a nie pozyskiwaniu klientów i zajmij się tym, co naprawdę ważne dla Twojej firmy.

    View all posts

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top