Jak zwiększyć sprzedaż – 7 skutecznych pomysłów na zwiększenie sprzedaży

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Czas czytania artykułu: 4 minut(y)

Zysk to cel nadrzędny dla każdego przedsiębiorcy.

Chcąc pozyskać klientów, przedsiębiorcy decydują się na różne praktyki i działania w Internecie, które jak wiadomo, dają współcześnie duże szanse oraz możliwości na zwiększenie sprzedaży. Kiedyś mogłoby się wydawać, że sama strona internetowa wystarczy, dziś jednak to nie wszystko, a konkurencja nie śpi, więc trzeba zadbać o kilka istotnych kwestii, by zwiększyć swoją sprzedaż. Jak jednak to zrobić? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów i pomysłów.

 

Estetyczna i responsywna strona

Jak wiadomo, strona internetowa to podstawa, by móc zaistnieć w Internecie i promować swoje produkty lub usługi. Jeśli, więc strona jest przestarzała, została stworzona 10 lat, posiada kiczowate grafiki, które zniechęcają do dalszego obcowania ze stroną – koniecznie zainwestuj w nową witrynę internetową. Co więcej, w czasach kiedy większość Internautów przegląda strony na podręcznych urządzeniach mobilnych, smartfonach, czy tabletach, obowiązkiem właściciela każdej strony internetowej jest zadbanie o jej responsywność. Strony wykonane w technologii RWD, czyli Responsive Web Design dopasowują się do każdej rozdzielczości, dzięki czemu po wyświetleniu strona i jej elementy będą dopasowywać się do określonej szerokości ekranu. Rozwiązanie to wpłynie nie tylko dobrze na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach (responsywność jest ważnym czynnikiem rankingowym pod kątem SEO), ale również przyczyni się do lepszego postrzegania strony przez jej użytkownika i zwiększy komfort podczas jej korzystania. Strona ponadto musi być dobrze zaprojektowana, tak, by wszystkie pożądane przez użytkownika, czyli potencjalnego klienta, były w zasięgu wzroku. Nawigacja musi zaś być przejrzysta, tak, by nikt nie miał problemu z poruszaniem się po stronie i szukaniem interesującego go produktu, czy usługi.

 

Analityka internetowa

Przedsiębiorcy zastanawiający się jak zwiększyć sprzedaż usług, często pragną rozwiązania, przynoszącego natychmiastowe efekty. Każda decyzja o podejmowanych działaniach powinna być odpowiednio przeanalizowana i przemyślana. Wtedy z pomocą przychodzą narzędzia analityczne, które pomagają zbadać kilka ważnych rzeczy. Najczęściej stosowanym do tych celów narzędziem jest Google Analytics, które po umieszczeniu skryptu analityki w kodzie strony, pozwala na szybkie i niezwykle proste monitorowanie ruchu, czy zachowania użytkowników w obrębie strony. Dzięki temu właściciel strony internetowej może dowiedzieć się, np. które podstrony serwisu są najczęściej klikane i wyświetlane, jaki jest profil demograficzny użytkowników, a także, na jakim etapie i po jakim czasie użytkownik porzuca stronę. Wszystkie te informacje mogą być niezwykle cenne i przydać się w opracowywaniu strategii marketingowej dla strony internetowej.

 

SEO, czyli pozycjonowanie

W momencie, gdy strona internetowa jest już odpowiednio dopracowana, dobrze się prezentuje i jest podpięta pod wybrane narzędzie analityczne, umożliwiające śledzenie osiąganych wyników przez stronę, można pomyśleć o jej promowaniu w Internecie. Jednym z najczęściej wybieranych kanałem do promowania strony internetowej jest wyszukiwarka, a także pozycjonowanie. Działania SEO dążą bowiem do zwiększenia widoczności witryny w wynikach organicznych wyszukiwarki, tak, by dotarła do możliwie do jak największej ilości osób. Osoby szukające konkretnych produktów, czy usług posługują się frazami kluczowymi, które wpisywane są do wyszukiwarki. W rezultacie użytkownik otrzyma wyniki, które powiązane są z jego zapytaniem, a wszystko to odbywa się dzięki algorytmom wyszukiwarki. Aby strona internetowa stała się dobrze widoczna w tym miejscu, musi przede wszystkim być poprawnie zoptymalizowana i dostosowana do wymagań algorytmów wyszukiwarki. Pozycjonowanie należy do działań marketingowych długofalowych, które w dłuższym czasie mogą przynieść naprawdę sensowne efekty, a także przyczynić się do zwiększenia sprzedaży w Internecie.

 

Reklamy płatne w wyszukiwarce

Jeśli chodzi o działania marketingowe dotyczące wyszukiwarki, obok pozycjonowania są jeszcze reklamy płatne. W przypadku kampanii reklamowej jest większa kontrola nad wyświetlaniem się reklam i sterowaniem budżetem. Decydując się na tę formę reklamy, można zadecydować w jakich godzinach, dniach, w jakiej formie ma być wyświetlana. Co więcej, reklamy płatne wyświetlają się w wynikach wyszukiwarki najwyżej, nad wynikami organicznymi. Użytkownik po wpisaniu danego hasła do wyszukiwarki otrzyma wyniki z reklamami na samej górze, co jest w zasięgu jego wzroku i daje dużą szansę na to, że zdecyduje się on kliknąć odnośnik prowadzący do strony.

 

Social media

Oprócz promowania strony w wyszukiwarkach są jeszcze inne sprawdzone pomysły na wzrost sprzedaży, a jednym z nich są social media. W dzisiejszych czasach profile społecznościowe to codzienność i prawie każdy, kto ma dostęp do Internetu, ma też założony profil na jednym z popularnych mediów społecznościowych. Nic, więc dziwnego, że z czasem ich potencjał zaczął być wykorzystywany również przez firmy, w celach czysto biznesowych. Prowadzenie fanpejdża firmowego może przyczynić się do świadomego budowania trwałej relacji z klientem, poprzez zwiększanie u niego zaufania wobec marki. Najważniejsze, by prowadząc profil w social media aktywnie się udzielać, odpowiadać na zapytania i potrzeby użytkowników. Skutecznym dodatkiem do mediów społecznościowych są również kampanie reklamowe.

 

Jakościowa treść na stronie

Mogłoby się wydawać, że treści na stronie w obecnych czasach nikt już nie czyta. Nic bardziej mylnego, a wartościowy content (treść) na stronie może przyczynić się nie tylko do dobrych wyników w pozycjonowaniu, ale również pomóc w zachęceniu klienta do zakupów. W przypadku sklepu internetowego trzeba zadbać o to, by wszystkie kategorie i produkty były rzetelnie opisane i dostarczały niezbędnych informacji dla klienta, tak, by nie musiał on domyślać się, czy widoczny produkt, jest, aby na pewno tym, który go interesuje. Dobrym pomysłem będzie również prowadzenie bloga firmowego na stronie, który sprawdza się dobrze w wielu branżach np. odzieżowej, kosmetycznej, motoryzacyjnej itd. Widząc tego typu treści, użytkownik może zauważyć zaangażowanie i systematyczność ze strony właściciela firmy, co wpływa pozytywnie na jego wizerunek.

 

Oferta produktowa i promocje

Właściciele biznesów zastanawiający się, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym, powinni przede wszystkim przeanalizować również swoją ofertę. Nawet najlepiej zoptymalizowane działania marketingowe i najbardziej estetyczna strona internetowa nie pomogą, jeśli oferta produktowa jest po prostu mało atrakcyjna i nie przyciąga klientów. Trzeba, więc zadbać by była ona dostosowana do oczekiwań klientów i rynku. Jeśli konkurencja oferująca identyczne produkty, lecz w niższych cenach radzi sobie świetnie ze sprzedażą, może warto zastanowić się nad obniżką cen. Jest jeszcze coś, co kochają chyba wszyscy – promocje. Warto rozważyć wprowadzenie cyklicznych promocji, które pomogą zwiększyć sprzedaż, a także pozbyć się zalegających na magazynie towarów. Drugim, skutecznym sposobem jest wprowadzenie programu lojalnościowego dla stałych klientów, poprzez przyznawanie im punktów lojalnościowych za dokonanie zakupów.

 

Oczywiście oprócz wymienionych istnieje mnóstwo innych pomysłów, które mogą pomóc w zwiększeniu sprzedaży w Internecie, lecz te wymienione są sprawdzone i powinny znaleźć się w strategii każdego przedsiębiorcy, oferującego swoje produkty lub usługi drogą internetową. 

5/5 - (11 votes)

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Przewiń do góry