Komunikator Slack – co to jest i jak korzystać z niego w pracy?

komunikator slack - zdjęcie główne

Czas czytania artykułu: 4 minut(y)

Być może wiesz już, że w nowym miejscu pracy będziesz korzystać ze Slacka i nieco się obawiasz, czy nie będzie to skomplikowane.

Być może już uzyskałeś do niego dostęp, ale masz wrażenie, że trudno to wszystko ogarnąć. A być może po prostu po raz pierwszy zetknąłeś się z nazwą Slack. Co to jest komunikator SLACK? Czy warto wypróbować tę aplikację? W tym artykule krok po kroku tłumaczymy, co to jest Slack, jak korzystać z tej bogatej w funkcje aplikacji i jak się w nich nie pogubić.

 

Slack – czym jest?

To bardzo ciekawe, że narzędzie przeznaczone do grupowej produktywności otrzymało nazwę “Slack”. Słowo to oznacza po angielsku: luźny, zrelaksowany, a nawet leniwy. Według właściciela oprogramowania, jest to skrótowiec oznaczający “”Searchable Log of All Conversation and Knowledge”. Slack został zaprojektowany, aby ułatwić komunikację wewnętrzną w firmie kanadyjskiego biznesmena Daniela Stewarta Butterfielda. Z czasem to narzędzie, służące zespołowi do budowy produktu (pewnej gry online), stało się produktem samo w sobie. W 2017 roku Slack został nagrodzony przez TechCrunch jako startup roku.

 

 

Kto może korzystać ze Slacka?

Slack jest wygodny dlatego, że pozwala mieć wszystkie wątki związane z pracą w jednym miejscu, a nie przełączać się między niezliczonymi aplikacjami. Umożliwia to oszczędzenie czasu i nerwów. Mimo iż Slack pierwotnie skierowany był głównie do korporacji, obecnie każdy, nawet najmniejszy zespół może go pobrać i używać. Do większości funkcji Slacka można mieć dostęp bezpłatnie, przy czym bezpłatna wersja dopuszcza archiwum jedynie 10 tysięcy ostatnich wiadomości do przeszukania oraz ograniczone możliwości integrowania Slacka z innymi aplikacjami.

Konto na Slacku można założyć samodzielnie, można też zostać zaproszonym przez członka danego zespołu. Slack posiada wersje na komputer (dla systemu Windows, Linux oraz MacOS) oraz aplikację mobilną, zarówno dla systemu Android jak i iOS. Oczywiście, jeśli posiadasz Slacka na komputerze i na smartfonie, w obydwu miejscach będzie on zsynchronizowany, to znaczy wszystko co dzieje się na jednym z tych urządzeń, będzie również działo się na drugim.

 

Podstawowe funkcje Slacka

Slack to narzędzie do komunikacji zdalnej wewnątrz zespołu. Ma wygodny, intuicyjny i przyjazny użytkownikowi interfejs. Oczywiście, posiada typowe funkcje komunikatora, jak to, że użytkownicy dodają swoje zdjęcia lub awatary, ustawiają swój status (jak na przykład: dostępny, nie przeszkadzać), reagują emotikonami. Aplikacja Slack daje możliwość załadowania dużych plików i udostępnienia ich pozostałym członkom zespołu. Bardzo ważną funkcją jest to, że Slack zachowuje całą historię komunikacji i pozwala ją przeszukiwać. Jeśli usiłowałeś kiedyś znaleźć określoną informację w swoich SMS-ach czy prywatnych wiadomościach na serwisach społecznościowych, wiesz, że bywa to uciążliwe.

Komunikator Slack pozwala na videorozmowy z udziałem wielu użytkowników, posiada funkcję udostępniania ekranu (w wersji płatnej), co jest istotne przy wspólnym rozwiązywaniu problemów. Slacka można zintegrować z innymi używanymi aplikacjami, na przykład Trello, Asaną czy kalendarzem Google. Jeśli zintegrujesz go ze Dyskiem Google czy Dropboxem, możesz załadować do Slacka pliki bezpośrednio z tych aplikacji.

 

Jak korzystać ze Slacka – kanały

Komunikacja na Slacku zorganizowana jest za pomocą “kanałów”. Kanał jest jak podstawowa cegiełka Slacka. Niektóre kanały mają charakter publiczny, to znaczy każda osoba w Twoim zespole ma do nich dostęp. Możliwe jest również tworzenie kanałów prywatnych, zazwyczaj są one tematyczne, a dostęp do nich mają tylko niektóre osoby. Jest to o tyle przydatne, że zwykle nie chcemy być zasypywani szczegółami dotyczącymi zadań, w których nie bierzemy udziału. Poza tym, oczywiście możesz wysyłać wiadomości bezpośrednie do członków zespołu. W menu zawsze dostępny jest “slackbot”, z którym możesz wymienić wiadomości, jeśli chcesz upewnić się, jak to działa. Wątek wiadomości bezpośrednich możesz następnie przekształcić w kanał prywatny.

Po lewej stronie znajduje się menu, gdzie możesz przełączać się między kanałami lub wiadomościami bezpośrednimi. Kanały publiczne oznaczone są znakiem kratki, natomiast prywatne – znakiem kłódki. Kanały możesz też oznaczyć gwiazdką, żeby orientować się, które są najważniejsze w tej chwili. Nowy kanał tworzysz, naciskając znak plus. Możesz zaprosić uczestników kanału przy tworzeniu go, możesz też dodawać ich później. Możesz zdecydować, czy chcesz otrzymywać powiadomienia z danego kanału. Kanał możesz zawsze opuścić, jeśli już Cię nie interesuje.

 

Jak korzystać ze Slacka – wiadomości, pliki, rozmowy

Po prawej stronie wiadomości znajdują się ikonki oznaczające działania, które możesz wobec niej podjąć. Pamiętaj o tym, żeby odpowiadać na wiadomości wewnątrz określonego wątku należącego do oryginalnej wiadomości (za pomocą ikonki chmurki z tekstem). Pomaga to utrzymać porządek na kanale. Jeśli chodzi o uporządkowanie, nie ma lepszych programów niż Slack. Komunikator jest pod tym względem bardzo wygodny: wszystkie wiadomości związane z danym tematem czy plikiem, widoczne są w jednym miejscu.

Jeśli klikniesz ikonkę z trzema kropkami, zyskasz dostęp do większej liczby opcji. Możesz edytować swoją wiadomość, a nawet ją usunąć. Wiadomość możesz także “przypiąć” (pin), jeśli jest wyjątkowo ważna, dzięki czemu będzie się ona widoczna jako pierwsza na górze. Dzieląc się danym plikiem na kanale, oczywiście możesz skomentować go wiadomością tekstową. W oknie pisania wiadomości masz dostęp do typowych narzędzi formatowania.

Żeby przyspieszyć komunikację i nie ograniczać się do wymiany tekstu, możesz porozmawiać z daną osobą czy grupą osób za pomocą połączenia video (lub tylko audio). Takie połączenie posiada typowe funkcje znane z innych komunikatorów, jak wyciszenie mikrofonu czy włączenie lub wyłącznie kamery.

 

Przydatne funkcje Slacka

Okienko wyszukiwania znajduje się na górze i oznaczone jest za pomocą symbolu lupy. Wyszukiwanie pozwala nie tylko odnaleźć użytkowników, kanały czy  fragmenty wiadomości, ale też zawartość z załadowanych plików. Możesz nałożyć filtry na wyszukiwanie, na przykład ograniczyć je do określonego użytkownika czy kanału.

Komunikator Slack powiadomi Cię o nadchodzących wydarzeniach, a także da znać, kiedy inni wspominają Ciebie (Twoją nazwę użytkownika) w konwersacjach. Za każdym razem, kiedy wpisujesz nazwę użytkownika danej osoby ze znakiem małpki na początku, zostanie ona powiadomiona, że została “wywołana”. Oczywiście, rodzaj otrzymywanych notyfikacji możesz modyfikować samodzielnie w ustawieniach preferencji. W górnym prawym rogu widzisz swój awatar. Klikając na niego, możesz dostać się do swoich preferencji. W preferencjach możesz dostosować otrzymywane powiadomienia, a także wiele innych: zawartość lewego menu, temat graficzny, dźwięki itp.

 

Czy wiesz że…

Skoro już przedstawiliśmy Ci ten komunikator, to poniżej znajdziesz garść statystyk i ciekawostek, które pokażą siłę tego narzędzia, które zyskało dużą popularność w różnych branżach na całym świecie!

  • Liczba aktywnych użytkowników dziennie to ponad 12 milionów.
  • Ponad 750 tysięcy organizacji używa Slacka do komunikacji
  • Debiut na giełdzie pozwolił na wycenę narzędzia na ponad 19,5 miliarda dolarów
  • Ponad 65 z 100 największych firm z listy Fortune 100 korzysta ze Slacka.
  • Średnio użytkownicy Slacka spędzają na platformie ponad 9 godzin dziennie
  • Slack oferuje ponad 2,200 aplikacji i integracji, które pomagają użytkownikom łączyć się z innymi narzędziami używanymi w pracy, takimi jak Google Drive, Trello, Zoom, i wiele innych.
  • Slack organizuje coroczne wydarzenia, takie jak Slack Frontiers, które są okazją do dzielenia się wiedzą, prezentowania nowości produktowych i nawiązywania kontaktów między użytkownikami i deweloperami.

Podsumowując, mimo że Slack może wydawać się przytłaczający przy pierwszym zetknięciu się z nim, wszystko to dlatego, że aplikacja oferuje mnóstwo możliwości. Tak jak w wypadku każdego innego zaawansowanego narzędzia, wystarczy poświęcić mu kilka chwil, żeby nauczyć się jego obsługi, a odpłaci się ułatwianiem życia na dłuższą metę.

4.4/5 - (16 ocen/y)

Autor artykułu:

  • hotLead.pl

    Pozyskiwanie klientów, generowanie leadów sprzedażowych (B2B), outsourcing sprzedaży w Polsce i zagranicą. Skup się na obsługiwaniu, a nie pozyskiwaniu klientów i zajmij się tym, co naprawdę ważne dla Twojej firmy.

    View all posts

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top